Kdo si hraje, nezlobí

Hlavní činností dospělých je práce, u školáků je to učení a u malých dětí hra. Záměrně zmiňujeme, že jde o hlavní činnost. Neznamená to, že by si snad školáci či dospělí nemohli hrát. Jak si děti hrají a jaké hry mají oblíbené?
Hry a druhy her
Hra představuje činnost, která dítě rozvíjí v různých oblastech. Kromě toho působí radost a umožní rozptýlení a pobavení. Rozlišujeme rozmanité hry a dělíme je do mnohých skupin. Podle aktivity třídíme hry na pohybové (s míčem, hra na schovávanou atd.) a klidové hry (rozvíjí především ducha, dnes sem patří i počítačové hry).
Rozlišujeme také hry tvořivé, hry s pravidly, hry rozehřívací, koncentrační, hry na někoho, hry konstruktivní (kreslení), hry intelektuální (fantastické, skládání) atd.
Hry lze také dělit podle sociálního vývoje dítěte. Nejdřív dítě preferuje samostatné hraní, kdy nechce nikomu půjčovat hračky. Poté volí paralelní hry, v rámci kterých si dítě hraje vedle někoho, může ho napodobovat, ale nespolupracuje s ním. Posledním stadiem jsou kooperativní hry, kdy si děti hrají spolu. To je kolem čtvrtého roku.
Deskové hry a další společenské hry
Děti dnes stále častěji upřednostňují počítačové hry, ale pořád mají svůj obrovský význam deskové hry a další společenské hry. Jsou rozdělené podle věku, počtu hráčů, složitostí atd. Některé hry jsou o štěstí, např. házení kostkou při Člověče, nezlob se, u jiných vyhrává ten nejšikovnější, nejchytřejší atd.
Specifickou skupinu tvoří didaktické hry, které nejen děti zabaví, ale také je něco naučí. Oblíbené jsou také postřehové hry, různé stavebnice, hlavolamy a děti i velmi rády staví puzzle. Jde o zábavu, která je dokáže plně pohltit na dlouhou dobu. Rozvíjí u nich jemnou motoriku, představivost, ale i trpělivost. Puzzle jsou vhodné i pro malé děti. Mají jen několik dílků, ale také se prodávají puzzle s několika tisíci dílů a takové jsou vhodnou výzvou pro celou rodinu.
Rozšířené jsou také různé karetní hry, strategické, sběratelské, tematické atd. Možností je nepřeberné množství.
Proč jsou hry po děti důležité
Hry jsou pro děti velmi důležité. Děti se při nich zabaví, ale také se jimi rozvíjí, a to v různých oblastech. Jsou jimi především:
– myšlenkový rozvoj: Zpočátku si dítě vybírá hry, které jsou na
myšlení nenáročné, postupně však dítě preferuje hry, které jsou na
myšlení čím dál náročnější a tím se myšlení rozvíjí. Jeho hry
jsou tak stále složitější.
– sociální rozvoj: Nejenže si děti hrají s ostatními, ale také se
během her vžívají do různých sociálních rolí, prožívají rozmanité
vztahy, hrají si na povolání, řeší s ostatními společenské problémy
atd. Tím si osvojuje zákonitosti společenského prostředí. Děti si
zpočátku rádi hrají sami, ale později preferují skupinové hry. Kromě
toho se při hře s ostatními dětmi rozvíjí i řeč.
– pohybový rozvoj: Malé děti jsou při mnohých hrách v pohybu.
Rozlišujeme různé pohybové hry, ale i hry na rozvoj jemné motoriky.
