Omalovánky pro všechny dětičky

Děti rády kreslí a malují. Zabaví se u toho a ještě rozvíjejí jemnou motoriku, představivost a další důležité funkce. Snad každý jako dítě měl rád omalovánky. I dnes jsou stále populární.
Co jsou omalovánky
Omalovánky představující obrázky mající pouze obrysové linky objektu. Nejsou vybarvené. To je právě úkolem dítěte – vybrat vhodné barvy a obrázek dotvořit podle vybarvené předlohy, která je zpravidla součástí omalovánky, alespoň těch v tištěné podobě, které se dají sehnat v papírnictví. Dítě je může vybarvit i podle své fantazie.
Klasické omalovánky se doplňují pastelkami, ale také voskovkami, vodovkami, fixy atd.
Online omalovánky
Omalovánky jsou mezi dětmi stále populární. Nyní je však nemusíte kupovat pouze v papírnictví. Existují různé webové stránky s omalovánkami. Stačí je jen stáhnout, vytisknout a vaše dítě si může začít vybarvovat.
Webové stránky nabízí zpravidla obrovské množství nejrůznějších omalovánek roztříděných do různých kategorií. Nechte potomka, ať si sám vybere, který motiv si chce vybarvovat.
Děti jsou dnes zvyklé už odmala dělat různé činnosti na počítači. Klidně je proto nechte, ať i online omalovánky vybarvují v programu určeném na malování. Může použít různé štětce či vybarvovat celou plochu jedním kliknutím. Dítě to bude jistě bavit a zároveň budete šetřit přírodu, ale i peněženku. Papír, ale především fixy, pastelky či vodovky stojí dnes poměrně hodně peněz.
Přínos omalovánek pro děti
Většina malých dětí si ráda kreslí, a proto má v oblibě i omalovánky. Kromě toho, že dítko zabavíte, se vymalováváním u něj rozvíjí mnoho dovedností a schopností. Tou nejvýznamnější je jemná motorika ruky. Dítě se učí vymalovávat tak, aby nepřetahovalo a zároveň dotahovalo.
Při vybarvování omalovánek se také dítě učí a procvičuje barvy. Některé omalovánky jsou také vzdělávací, třeba když vymalovává různá zvířata, části lidského těla atd.
Omalovánky mají rovněž psychologický efekt. Uvolňují, pokud je dítě v napětí či v šoku, ale psychologové také mohou na základě omalovánek odhalit různé psychické choroby, a to podle toho, jak dítě tlačí na pastelku (přílišné tlačení je známkou neurotismu), jak vybarvuje, jaké barvy volí atd.
Stručně ke grafomotorickému vývoje dítěte
Grafomotorika představuje činnost, kterou dítě vykonává při psaní a kreslení. Jde o pohyby založené na koordinaci ruky a oka. Dítě mezi prvním a druhým rokem dokáže udržet pastelku v dlani. V této době ještě nemá vyhraněnou lateralitu, což znamená, že střídá ruce. Pohyb při vedení pastelky vychází z ramene.
Mezi druhým a třetím rokem již nedrží pastelku v dlani, ale většinou třemi prsty. Kreslí většinou různé čáry. Mezi třetím a čtvrtým rokem nakreslí základní geometrické tvary, ale také postavu. V dalších dvou letech postava dostává jasnější tvar a dítě také více využívá jednotlivé barvy. Postupně se s přibývajícím věkem dítěte stává kresba bohatší na různé detaily.
